Co může negativně ovlivňovat výsledky při měření zraku a na co brát ohled při aplikacích kontaktních čoček?

V praxi se optometrista setkává s určitými situacemi, které mohou měření zraku negativně ovlivňovat. Na měření zraku je potřeba vyhradit dostatečný čas a přijít v dobré kondici. Víte, že večer by se neměl zrak měřit z důvodu únavy očí, kdy se může naměřit více dioptrií než je potřeba? Víte, že opravdu nestačí vyndat kontaktní čočky z očí minutu před měřením zraku, neboť rohovka nemá dostatečný čas na úpravu zakřivení ovlivňující celkový refrakční stav oka? Co tedy může negativně ovlivňovat přesnost měření zraku?
Je nutné se na vyšetření objednat?
Měření zraku trvá obvykle 20-30 min. Abyste měli jistotu, že na Vás bude mít optometrista ve FOKUS optice patřičný čas, je vhodné se na měření zraku objednat a to buď osobně v dané oční optice nebo přes rezervační systém, eventuálně telefonicky či e-mailem. V případě zakoupení kompletních korekčních brýlí se cena 500 Kč za měření zraku odečte z ceny nových brýlí. Je vhodné si na vyšetření vzít s sebou aktuálně nošené brýle nebo také ty, které Vám nevyhovují nebo případně lékařskou zprávu od očního lékaře.
Proč nestačí jen přístrojové měření?
Ve FOKUS optice Vás optometrista změří na přístroji zvaném autorefraktormetr, který orientačně změří dioptrie do dálky. Toto měření trvá krátce a přibližně odhalí, jakou refrakční vadou trpíte. Nejdůležitějším okamžikem měření je přesné doměření Vaši oční vady pomocí sady zkušebních skel a obruby, tzv. sklíčkováním. V některých našich pobočkách FOKUS optik se můžete setkat i s nejmodernější podobou doměření pomocí přístroje se zabudovanými skly s názvem foropter. Dioptrii si v podstatě určíte Vy tím, že optometristovi sdělíte, kdy vidíte písmena nejpohodlněji a nejostřeji. Pokud nevidíte ostře na čtení, tak Vás optometrista nejprve změří, jakou refrakční vadou trpíte do dálky, neboť dioptrie do dálky ovlivňují výslednou dioptrii do blízka. Teprve poté Vás optometrista změří na čtení, případně na pracovní vzdálenost, která se může lišit od vzdálenosti na čtení.
Proč je potřeba před měřením zraku vyndat kontaktní čočky alespoň 2 h?
Při aktivním nošení kontaktních čoček je nejlepší nenosit je několik dní před vyšetřením a hlavně v den vyšetření. Pokud to jinak nejde, je potřeba vyndat kontaktní čočky alespoň 2 h před tím, než nositel vstoupí do vyšetřovny a přijít v brýlích (pokud nějaké máte), i kdyby byly slabší dioptrické hodnoty. Proč nestačí čočky vyndat z očí pár minut před vyšetřením? Protože při nošení kontaktních čoček vlivem jejího pohybu a jejího tlaku na oko může docházet ke změnám zakřivení poloměru křivosti rohovky, které může ovlivňovat celkový refrakční stav oka. Takto potřebný čas je vhodný, aby se rohovka přizpůsobila fyziologickým podmínkám bez přítomnosti kontaktní čočky a aktuálně změřené dioptrie aby odpovídaly dioptrickým hodnotám v dioptrických brýlích, které se posléze dají matematicky přepočítat do dioptrií odpovídající hodnotě v kontaktních čočkách.
Proč by se neměl měřit zrak večer?
Většina lidí pracuje přes den a večer je už po celodenní práci unavená. Únava se na našem těle může projevit nejčastěji větší námahou očí, sníženou frekvencí mrkání a to může způsobit suchost očí, jejich podráždění a zčervenání očí. Při únavě mají oči tendenci zapojit více oční svaly a tzv. si říkají o více dioptrií. Proto by zodpovědný optometrista neměl nabízet měření večer např. po 18h a neměl by měřit klienta, který jeví známky únavy a nesoustředění. Pozor! Pokud jste málo spali, jste nemocní (např. nachlazení, chřipka, užíváte antibiotika, jste po očkování apod.) nebo máte za sebou vydatný alkoholový večírek nebo jste po požití většího množství návykových látek, odložte prosím měření zraku, až budete v lepší kondici.
Může mě optometrista rozkapat oči?
Cykloplegické léky způsobují rozšíření zornice, které umožňuje očnímu lékaři lépe pozorovat stav vnitřní část oka, zejména cévnatky, řasnatého tělíska, duhovky, sklivce a sítnice. Nejčastěji se cykloplegie používá u dětí a dospělých pro uvolnění stavu akomodace a zjistit tak skutečnou míru refrakční vady v oku, pokud nelze za běžných podmínek změřit aktuální refrakční stav očí. Rozkapávat oči může podle zákona v České republice pouze oční lékař a to z několika důvodů. Cykloplegie je krátkodobé ochabnutí svalů řasnatého tělíska a znemožňuje oku akomodovat, tj. přizpůsobovat se a zaostřovat na bližší vzdálenost. Po cykloplegii je nevhodné řídit auto, a při pobytu venku nebo při obtěžujícím světlu je vhodné používat tmavé sluneční brýle s kvalitním UV filtrem pro zmírnění pocitu oslnění a světloplachosti. Dalším důvodem, proč nemá v kompetenci optometrista rozkapávat oči je ten, že optometrista může vyšetřovat klienty až od 15-ti let věku v ČR, na Slovensku od 18-ti let a není jeho práce sledovat vnitřní část očí a předepisovat oční léky.
Nemám žádné zkušenosti s kontaktními čočkami a chtěl/a bych je nosit. Mohu si hned po vyšetření koupit prodejní balení kontaktních čoček?
Je vhodné, abyste se objednali na tzv. první aplikaci kontaktních čoček. Pomocí tohoto odborného vyšetření zjistíme, jaký typ kontaktních čoček je pro Vás nejlepší. Nejčastějšími důvody nošení kontaktních čoček jsou při sportu, náhrada za brýle při běžném nošení nebo jako příležitostné nošení na společenské události. Aplikace zahrnuje vstupní pohovor, měření dioptrií na přístroji a zpřesnění dioptrií ve zkušební obrubě. Dále změříme tvarové parametry rohovky a zkontrolujeme stav přední části oka na štěrbinové lampě. Při aplikaci kontaktních čoček je potřeba zvážit nejen jejich účel (indikace), ale především i zdravotní stav oka, celkový zdravotní stav nositele a jeho duševní a fyzické schopnosti. Pokud budou ve vyšetřovně hned k dispozici zkušební kontaktní čočky, optometrista ukáže nácvik manipulace s kontaktními čočkami, příp. zkušební čočky optometrista objedná. Po jejich nasazení přichází toleranční několika minutová procházka pro jejich přizpůsobení se na očích. Poté optometrista zaznamenává Vaše subjektivní pocity, zkontroluje zrakovou ostrost v kontaktních čočkách, jejich umístění a pohyb na oku. Pokud čočky budou vyhovovat, optometrista poučí o jejich správné péči, vydá zkušební vícedenní pár nebo vícero jednodenních párů a prvonositele objedná na jejich následnou kontrolu v kontaktních čočkách. Prvonositel zkouší kontaktní čočky nejlépe za těch podmínek, kde je hodlá používat, tj. v práci, při sportu či při jiných aktivitách. Po 1-2 týdnech zkoušení přichází v nasazených čočkách, které má alespoň 2 h na očích, do vyšetřovny na jejich kontrolu. Pokud by čočky nevyhovovaly, je možné po odborné konzultaci najít jiný vhodnější typ. Pokud už budou danému nositeli vyhovovat, teprve poté je po bezproblémové kontrole vhodné uvažovat o koupi prodejních balení.