Kontaktní čočky: Výborný sluha, ale špatný pán!

Kontaktní čočky: Výborný sluha, ale špatný pán!

Kontaktní čočky mají celou řadu výhod, ovšem s jejich používáním souvisí i několik rizikových faktorů. Ve všech 90 prodejnách FOKUS optik vám naši specialisté ochotně ukáží, jak správně kontaktní čočky používat a jak má vypadat jejich údržba. Málokdo si totiž uvědomuje, co všechno může při nesprávném užívání kontaktních čoček hrozit vašim očím.

Kontaktní čočky jsou relativně velmi snadnou a dostupnou možností, jak korigovat oční vadu bez použití dioptrických brýlí. Jsou výbornou alternativou například pro sportovce, ale také pro osoby, které brýle prostě nechtějí nosit. Kontaktní čočky slouží především ke korekci očních vad jako je krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a presbyopie, mohou mít ovšem také ochrannou funkci (při některých očních onemocněních) či funkci kosmetickou, barevné čočky totiž dovedou změnit barvu i tvar duhovky. Kontaktní čočky se liší i podle délky nošení, tedy jak dlouho lze jeden pár čoček nosit, než je musíte vyměnit.

Mezi nejoblíbenější patří čočky s měsíčním či dvoutýdenním režimem výměny. Ze zdravotního hlediska jsou ovšem nejvhodnější čočky jednodenní, které po použití hned vyhodíte, a hrozí tedy menší riziko zavlečení infekce do oka. Vybrat si ty správné kontaktní čočky by vám ovšem měl optometrista v oční optice, protože je nutné posoudit řadu parametrů tak, aby čočka plnila 100% svou funkci.


SWITCH Comfort 1 Day je jednodenní kontaktní čočka z hydrogelového materiálu, vyznačující se vysokým obsahem vody a nízkým modulem pružnosti. Tento materiál umožňuje vysokou prostupnost kyslíku a zároveň se dokáže díky jemnější a pružnější struktuře lépe přizpůsobit tvaru oka.

"Například obsah vody v kontaktní čočce zajišťuje pohodlí a komfort. Starší čočky (hydrogelové) měly obsah vody mezi 55-70 %. Byly málo propustné pro kyslík, který potřebuje rohovka. Proto je zákazníci nosili maximálně 8 hodin. Modernější materiál silikonhydrogel kombinoval naopak menší obsah vody (25-40 %), zato s výraznou, až 5x lepší propustností pro kyslík. Proto se čočky mohly začít nosit klidně 12-16 hodin, případně bylo možné s nimi i přespat, ale někdy na úkor komfortu. Nejnovější typy silikonhydrogelů dosahují skvělou propustnost pro kyslík a zároveň se zvýšil i komfort nošení čoček díky obsahu vody 45-55 %," říká optometrista a odborný konzultant Bc. David Friedman z FOKUS optik, největší tuzemské sítě očních optik.

Dnešní čočky jsou tedy vyráběny z velmi komfortních materiálů, přesto se mohou vyskytnout komplikace, které si paradoxně ve valné většině nositel způsobí sám, nejčastěji nesprávnými návyky při nošení a péčí o kontaktní čočky.

Pozor si dejte také na cizí tělíska zachycená pod čočkou, například na vlasy či zbytky kosmetiky, která mohou oko rovněž nepříjemně podráždit, ale i způsobovat alergie. Nejzávažnější komplikací při nošení kontaktních čoček jsou oční infekce. Mohou být způsobeny bakteriemi, plísněmi i viry, které se bohužel vyskytují úplně všude kolem nás.

"Bohužel dle našich zjištění až 80 % uživatelů nedodržuje pokyny správné údržby a nošení kontaktních čoček. Kontaktní čočky by se například neměly vůbec nosit, pokud máte nějaké zdravotní potíže se zrakem, ať již jde o zánět nebo oteklé zarudlé oči. Rovněž by se neměly nosit v případě, kdy je organismus celkově oslabený – v případě nemoci (horečka nebo nachlazení)," doplňuje David Friedman z FOKUS optik. Právě to, jak správně čistit a desinfikovat kontaktní čočky, vám poradíme na všech našich prodejnách FOKUS optik. Kontaktní

Změření zraku je první krok ke zdravým očím

Pečujte o svůj zrak a nechte si změřit zrak od našich profesionálů.

close

Wishlist