Jak ovlivňuje alergie a jarní počasí naše oči a jaká je prevence?

Jarní období je časem prodlužujících se dnů, kdy máme možnost trávit více času venku. Tráva začíná růst a zelenat, vyrůstají první pupeny stromů a keřů. Sluneční paprsky více hřejí a dodávají tělu potřebnou energii. Oči mohou být nepříjemně oslněny, mohou být náchylnější k podráždění od ostrého a intenzivního slunečního záření a kůže se může lehce spálit. Každý třetí člověk se potýká s alergií na pyl a traviny, které mohou způsobovat obtěžující pálení a svědění očí s případnými zánětlivými procesy na spojivce. Pokud Vás jarní počasí vyžene do zahrádek, je potřeba i tady myslet na ochranu Vašich očí. Při zahradnických činnostech hrozí riziko úrazu očí např. při prořezávání stromů nebo při sekání trávy. Taky při rozjímajících procházkách, běhání nebo k jízdě na kole bychom měli chránit oči kvalitními slunečními brýlemi s kvalitním UV filtrem.
Jarní alergie způsobuje nepříjemné oční potíže s vyšším rizikem vzniku zánětu spojivek
Na jaře trápí alergie na pyly z bylin, travin a dřevin každého třetího člověka. Dalšími alergeny mohou být alergie na prach, plíseň, zvířecí srst či na slunce, které mohou potrápit i celoročně. Alergie na pyly se většinou projevuje rýmou, kýcháním a ucpaným nosem. Oči trápí svědění, pálení a řezání. Následně jsou spojivky oteklé a zarudlé a dochází ke zvýšenému slzení a citlivosti na světlo. Při přecházení těchto očních potíží může dojít k alergickému zánětu spojivek. Ideální je navštívit očního lékaře, který nejlépe zhodnotí aktuální stav očí a předepíše vhodnou léčbu.
Obecná preventivní opatření: Vhodné je pravidelně docházet na preventivní prohlídky k alergologovi a k očnímu lékaři a používat předepsané léky. Snažte se vyhýbat místům s původcem alergenu, zvláště ráno je vyšší koncentrace alergických částic ve vzduchu. Lepší je větrat v noci nebo při deštivém počasí, kdy je koncentrace alergenů minimální. Určitě je nezbytné zvýšit hygienu rukou, očí a obličeje, častěji si mýt vlasy a měnit častěji oblečení a povlečení. Používejte na sušení prádla nejlépe sušičku. Doma a v práci aktivujte čističky vzduchu. Při jízdě autem používejte účinně klimatizaci se speciálním programem na odstranění pylových alergenů. Částečně si alergičtí lidé mohou oddychnout při chladném a deštivém počasí, kdy se potíže tolik neprojevují než při slunném, teplém a větrném počasí. Alergie se nevyhýbá ani dětem, a o to více je důležité jim vysvětlit vážnost preventivních opatření s důrazem na zvýšenou hygienu rukou a očí. Dobrým rádcem, kdy můžeme očekávat nejvyšší výskyt alergenů je např. pylový kalendář. Kvalitní sluneční brýle můžou částečně zmírňovat zánětlivý proces.
Oční prevence: Pro vyplavení alergenů z očí bychom měli používat umělé slzy v očních kapkách, jež uleví citlivým očím a stabilizují slzný film, který zvyšuje ochranu očí. Správné je používání velkých prohnutých slunečních brýlí s kvalitním UV filtrem tak, aby sluneční brýle zakrývaly co nejvíce oči a jeho okolí, aby se maximálně zabránilo proniknutí alergenů do očí. V případě oční vady je vhodné používat sluneční brýle s dioptrickými brýlovými čočkami s ochranou proti UV záření nebo používat sportovní brýle s dioptrickou vložkou. Se správným výběrem brýlí Vám ochotně pomohou odborníci v optikách FOKUS. Omezte používání oční kosmetiky, obzvlášť neověřené a zvláště té nekvalitní a dopřejte očím dostatečný odpočinek a hydrataci.
Používání kontaktních čoček: V době alergické sezóny není bezpečné nosit kontaktní čočky, neboť se mohou oční potíže prohloubit a mohou způsobit chronický zánět spojivky a rohovky s vleklými problémy omezující nejenom pracovní efektivitu, ale i samotnou kvalitu života postiženého s hrozbou ztráty zraku. Pokud tedy nemusíte, nenoste v době alergie kontaktní čočky a použijte místo nich dioptrické brýle. V případě nouze je lepší používat jednodenní kontaktní čočky, protože odpadá hromadění alergenů, ke kterému dochází v kontaktních čočkách vícedenních.
První pomoc: Pro zklidnění zarudlých, oteklých a pálivých očí pomohou vlažné obklady přes zavřené oči (např. odvar z heřmánku nebo světlíku lékařského) a oční kapky s obsahem antihistaminik. Skvěle poslouží také chladivé gelové oční masky. V každém případě není vhodné si oči mnout, neboť by se zdravotní stav očí mohl jenom zhoršit a léčba by se prodloužila.
Při práci na zahradě hrozí úraz očí
Po zimě potřebují naše zahrádky a zahrady naši péči, kde číhá spousta nebezpečných situací. Rizika úrazů očí a dalších částí těla hrozí např. při prořezávání stromů a keřů, obsluhy drtičky dřeva, sekání trávy, výsevu semínek, výsadbě květin nebo při natírání plotu a omítek. Proto je vhodné používat ochranné brýle nebo obličejové štíty a ochranné rukavice.
První pomoc při mechanickém poranění: Umyjte si důkladně ruce. Nikdy postižené oko nemněte, neboť by se situace mohla jen zhoršit. Pokud není v oku cizí tělísko, stačí prokapat oči borovou vodou nebo jakýmikoliv běžnými očními kapkami. Při přítomnosti cizího tělíska v oku např. třísky ze dřeva nebo kamínku, je vhodné v čisté vodě namočit smotek vaty nebo okraj kapesníku, vyjmout tělísko a vypláchnout postižené oko borovou vodou nebo zvlhčujícími očními kapkami. Pokud je cizí předmět hluboko a zasahuje přes spojivku, rohovku až do přední komory nebo hlouběji, je žádoucí oko překrýt sterilním obvazem a ihned navštívit očního lékaře. Doporučuje se zakrýt i nezasažené oko, aby se minimalizovaly pohyby očí, které mohou stav výrazně zkomplikovat.
První pomoc při chemickém poranění: Při zasažení očí chemickou látkou, např. při postřiku stromů, manipulaci s hnojivy či barvou, je vhodné začít oči ihned vyplachovat pod studenou tekoucí vodou od vnitřního koutku směrem ven a to minimálně 20 min. Ideální je přivolat zdravotnickou záchrannou službu. Je třeba také mechanicky odstranit leptající látku z víčka, řas, obočí a okolí oka. Poté je nutné zajed do oční ambulance a popsat, čím přesně byly oči zasaženy a jakým množství a jakou koncentrací. Léčba spočívá v podání antibiotik a kortikosteroid. Poleptání louhem mívá horší následky, neboť se chemikálie dostává do hlubokých tkání i při nižších koncentracích než u poleptání kyselinou. Navíc rozsah poškození oka se může projevit až za několik dní. Prvotními příznaky poleptání chemickými látkami je překrvení spojivky a víčka, hlenovitá sekrece a bolest oka. Další fáze se projevuje tvorbou puchýřků postižených očních tkání a neschopnost otevřít postižené oko. Při zanedbání včasné a správné léčby může nastat až ztráta vidění.
Nejen sportovci by měli používat sluneční brýle s kvalitním UV filtrem
Při běhu nebo jízdě na kole je důležité zrak chránit pomocí sportovních slunečních brýlí s kvalitním UV filtrem. Brýle chrání proti negativním účinkům slunečních a UV paprsků, jako je např. vznik akutního zánětlivého bolestivého procesu na rohovce, který se může projevit až za několik hodin. Brání dále také proti nepříznivým povětrnostním podmínkám, kdy může do očí nafoukat a způsobit nepříjemné pálení a slzení, které vede ke snížení sportovního výkonu. Navíc správně vybrané brýle mohou sloužit proti případným úrazům při nebezpečných situacích, jako jsou např. otravný létající hmyz nebo odlétávající zemina. Pokud budou sportovní brýle obohaceny o polarizaci nebo se zrcadlovou úpravou, mohou tak dokonale snížit oslnění a zároveň zvýraznit kontrast, takže se na Vaši sportovní aktivitu můžete maximálně soustředit. Také samozabarvovací alternativa sportovních brýlí je na mstě, protože se dokážou přizpůsobovat jakýmkoliv světelným podmínkám bez nutnosti měnit brýle. Zvýšit ochranu zraku můžete u běhání např. pomocí štítu nebo kšiltu, u ježdění na kole nebo na in-line bruslích je vhodné používat ochrannou přilbu a chrániče na kolena, zápěstí, lokty a páteře.
Úpravu oční vady lze řešit např. zabroušením brýlových čoček nesoucí dioptrickou korekci do sportovní obruby či pomocí dioptrické vložky vložené dovnitř sportovních brýlí. Nejjednodušší a nejpohodlnější je použití kontaktních čoček Switch umožňující neomezené vidění a maximální soustředění na sportovní aktivitu samozřejmě v kombinaci s kvalitními sportovními brýlemi.
Dlouhodobé působení UV záření urychlit vznik vrásek kolem očí, degenerativní změny na spojivce, zánět rohovky, šedý zákal v oční čočce, rakovinu na víčku nebo na cévnatce či makulární degeneraci na sítnici. Nezapomeňte kůži chránit vhodným opalovacím krémem a dodržovat správný pitný režim.