Oční kapky – víte, na co všechno slouží?

Oční kapky – víte, na co všechno slouží?

Určitě jste i vy už zažili nepříjemný pocit pálení, řezání či slzení očí. Pokud se s podobnými symptomy setkáváte pravidelně, může jít o syndrom suchého oka. Právě tehdy jsou oční kapky nejúčinnější pomocí.

 

Syndrom suchého oka je dnes jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob. Důvodem je snížená tvorba slz, která vytváří slzný film na povrchu oka. Slzy obsahují vodu, hlen a olej, čímž oči hydratují a vyživují. Zpomalení tvorby slz při suchém oku může zapříčinit protržení slzného filmu, což se následně projevuje nepříjemnými pocity jako svědění nebo pálení. Porušením této ochranné vrstvy roste i riziko, že se vám do oka mohou dostat bakterie a infekce. To může vést k zánětu rohovky, snížení kvality vidění, dokonce až k trvalému poškození zraku.

 

Zvlhčující oční kapky | Fokus oční optika

 

Suché oči jsou zarudlé a pálí

Suché oči mají sklon k zarudnutí. Mnozí pacienti trpící tímto problémem si stěžují na pocity pálení, svědění očí, pocit cizího tělesa v oku. Mezi další projevy patří citlivost na světlo, nadměrné slzení očí či rozmazané vidění.

 

Co způsobuje syndrom suchého oka?

Suché oči způsobuje znečištěné, prašné prostředí, silný vítr, ale také klimatizované a přetopené prostory obzvláště v zimních měsících, proto je zapotřebí svůj zrak chránit. Mezi nejčastější příčiny však patří intenzivní práce na počítači, dlouhé řízení auta a stres. Proč? Při dlouhodobém soustředěném sledování jednoho bodu mrkneme 4 až 6násobně méněkrát než při běžných činnostech.

 

Oční kapky - správná péče o oči

Jak si pomoci, když zjistíte, že syndrom suchého oka se týká i vás? Ideální prevencí je vyhýbat se příčinám vzniku. Pokud pracujete v kanceláří za počítačem, doporučuje se dopřát si několikrát za den přestávku a na pár minut se zadívat do dálky. Stejně pomáhají i oční cviky nebo pokud si oči na pár minut zavřete a dopřejete jim odpočinek. Nejúčinnějším řešením jsou však oční kapky. Jejich primárním úkolem je zvlhčení očí. Přestože se liší složením, jejich primární úkol se nemění. Pomáhají s obnovením očního filmu, čímž přichází i úleva od uslzených, pálících či jinak podrážděných očí.

 

 

 

 

Jak správně používat oční kapky?

Při podávání očních kapek je důležité dodržovat hygienická opatření. Aby se do již tak oslabených očí nedostaly bakterie, před aplikací kapek byste si měli nejdříve umýt ruce. Oční kapky by nemělo používat více lidí. Kapátko může přijít do kontaktu s okem a může tak přenést infekci. Před použitím nesmí být kapky studené. Oko na chlad reaguje slzami, a tak by se kapky mohly z oka vyplavit. Doporučuje se kapky před aplikací ohřát v ruce. Poloha, v jaké si kapky aplikujete, není důležitá. Zvolte si tu, která vám nejvíce vyhovuje. Důležitější je zajistit, aby kapky nevyklouzly ihned po vkápnutí ven z oka. Proto je vhodné, abyste si oko hned zavřeli a třeli si koutek oka, aby se kapka hned nedostala k slznému kanálku.

 

 

 

Jak oční kapky uchovávat?

Oční kapky uchovávejte v originálním balení při pokojové teplotě v suchém prostředí. Uchovávejte je na bezpečném místě, kam se nedostanou děti. Nikdy je nepoužívejte po uplynutí doby spotřeby a po otevření je spotřebujte do 3 měsíců. Mohli byste si způsobit více problémů než jen suché oči.

 

Změření zraku je první krok ke zdravým očím

Pečujte o svůj zrak a nechte si změřit zrak od našich profesionálů.

close

Wishlist