Naše provozovny jsou i nadále otevřeny. Nosíme respirátory a pravidelně dezinfikujeme. Aktuální otevírací dobu najdete ZDE.

Typy brýlových rámů

Typy brýlových rámů

Správný výběr tvaru, designu a barvy brýlí jednoznačně podtrhne vaši osobnost. Brýle svému nositeli skvěle slouží i jako módní doplněk. Kvalitní obroučky jsou v dnešní rozrůstající se nabídce dostupné v podstatě každému. Při výběru velmi záleží na typu tváře.

 

Základní typy brýlových rámů

Brýlové rámy s očnicemi jsou nejstarším a zároveň nejprodávanějším typem rámů. Jedná se o klasický typ složený z brýlového středu a páru stranic. Tento typ vyhovuje především těm, kteří upřednostňují pevnost a odolnost brýlí. Jsou pevné, výborně chrání čočky před poškozením, jsou jednoduché na údržbu a spolehlivě uchytí čočky ve správné poloze. Je zapotřebí počítat s tím, že jsou trochu těžší a nápadně ohraničují zorné pole.

Polorámy jsou brýlové obruby, kdy byl odstraněn rám ve spodní část očnice. Spodní odstranění však v současné době už nebývá pravidlem a rám může být odstraněn i v jiných částech na různých místech. V takovém případě drží čočku na místě silon, který zapadá do vyfrézované drážky v čočce. Takové rámy jsou pak méně nápadné, neváží tolik, a přesto jsou dostatečně pevné. Jejich nevýhodou je větší míra náchylnosti k mechanickému poškození. Zábrus plusových brýlových čoček je trochu komplikovanější. Vysoké nároky jsou kladeny také na pevnost, protože v okrajích bývají velmi tenké.

Bezrámové (brýle bez očnic) jsou nejmladším typem brýlí, kterým říkáme také patenty. Tyto obroučky mají pouze nosovou část a dvě stranice. Jednotlivé díly jsou pomocí šroubků, plastových vložek nebo jiných mechanismů spojeny do jednoho celku. Čočky zde mohou být vybroušeny do různých tvarů a mají plochý okraj. Tento typ umožňuje zákazníkovi velkou variabilitu, co se tvaru a velikosti čoček týče. Jejich předností je velmi nízká hmotnost, nenápadnost a nerušené zorné pole. Jsou však více náchylné na poškození. Na trhu ale už naštěstí existují i tyto typy brýlí, které jsou extrémně pevné, flexibilní a při vhodném výběru čoček mohou být daleko odolnější než celorámy nebo polorámy.

Materiály brýlových rámů

Materiál, ze kterého jsou obroučky vyrobeny, určuje jejich vlastnosti. Rozlišujeme dvě hlavní skupiny: nekovové brýlové rámy (plastové) a kovové rámy. Nejčastějšími materiály pro výrobu rámů jsou plasty a kovové slitiny mědi, niklu nebo zinku. Velká část populace je však alergická na nikl, proto se čím dál tím častěji používá legovaná ocel a titan.

 

Plastové rámy jsou oblíbenou klasikou, příjemné na dotyk, lehce se udržují a oproti kovovým rámům bývají výraznější. Robustní plastové rámy se postupem času staly základem módního trendu.

Kovové rámy jsou lehké, nerezavějící, tenčí a celkově decentnější než rámy plastové. Jejich pevnost umožňuje výrobcům formovat je do elegantních tvarů a zajímavých povrchových úprav.

Titanové rámy jsou lehké, mimořádně pevné až nezničitelné a zároveň protialergické. Ne nadarmo se titan prosadil jako chirurgický materiál.

Odebírejte naše novinky

Dále by vás mohlo zajímat

Zrakopedie

Dioptrické brýle pro sportovce

Ve FOKUS se nám daří rozšiřovat nabídku pro všechny, kteří řeší potřebu lépe vidět. Nyní nově nabízíme špičkové modely sportovních brýlí, které splňují opravdu náročná…