I během těchto dní si u nás můžete vybavit své nákupy. Nosíme roušky a pravidelně dezinfikujeme. Aktuální otevírací dobu najdete ZDE.

Sluneční brýle

Standardní sluneční brýle jsou používány prakticky denně. Kritériem výběru je hlavně jejich design a uživatelský komfort. Zabarvení ochranných skel je také velmi důležité. Nejpřirozenější pro lidské oko je škála šedé barvy.

Jak si vybrat ty správné sluneční brýle?

V současné době je výběr do značné míry ovlivněn módními trendy, ale i při výběru je zapotřebí počítat s následujícími zásadami:

 

Sluneční brýle by měly pohodlně sedět na nose a nikde netlačit. Jejich tvar by měl korespondovat s velikostí a tvarem tváře. Příliš malá vzdálenost mezi očima a skly může kumulovat infračervené záření, který poté způsobuje přehřátí okolí očí.

Důležitá je rovněž šířka bočního rámu brýlí. Na jedné straně široký boční rám blokuje všechny nepřímé paprsky, které dopadají v šikmých úhlech, na druhé straně ale může výrazně omezovat zorné pole, což je nepříjemné hlavně pro řidiče.

Za sportem nebo v autě

V případě, že se chystáte k moři nebo na hory, doporučujeme zvolit vyšší stupeň ochrany, tedy silnější zabarvení ochranného filmu a samozřejmě také kvalitní UV filtr. Přitom platí, že tyto brýle mají poskytovat komplexní ochranu očí – záření by nemělo proniknout ani ze stran nebo shora. Pokud se chystáte do míst se zvýšenou sluneční aktivitou, doporučujeme vzít s sebou brýle se širšími boky. Na hory je ideální vzít si brýle s polarizačním filtrem, který skvěle tlumí silné světlo (např. odraz slunce od sněhu).

Sluneční brýle na sport by měly dokonale sedět a držet na hlavě a splňovat náročné požadavky kladené na odolnost.

Pokud hledáte pohodlnou ochranu očí pro řízení, určitě si z nabídky FOKUS optik vyberete.

Než si pořídíte sluneční brýle

Že musí mít sluneční brýle ten správný UV filtr už víme, ale do úvahy musíme vzít ještě jeden důležitý faktor – propustnost viditelného záření.

 

Rozlišujeme 5 filtrů

Filtry kategorie 0 jsou bezbarvé nebo velmi světlé, propouští 80 – 100 % viditelného záření. Filtr kategorie 1 – lehký s propustností 43 – 80 %

Filtr kategorie 2 – střednětmavý s propustností 18 – 43 %

Filtr kategorie 3 – velmi tmavý s propustností 8 – 18 %

Filtr kategorie 4 – propouští pouze 3 – 8 % viditelného záření

Čím méně světla brýle propouští, tím jsou tmavší. Je tedy zřejmé, že uvedená kategorie 4 není určena řidičům. Ideálně se hodí do vysoko položených míst, kde je intenzita slunečního světla podstatně vyšší. Odlesk od sněhu tento pocit jen znásobuje.

Odebírejte naše novinky

Dále by vás mohlo zajímat

Zrakopedie

Antireflexní úprava SEECOAT Plus UV

Značka Nikon uvedla již v roce 1983 na trh první kompaktní antireflexní úpravu na brýlová skla a stala se tak světovým lídrem ve vývoji antireflexních…