Dehydratace očí: Proč je dostatečný příjem tekutin tak důležitý?

Dehydratace očí: Proč je dostatečný příjem tekutin tak důležitý?

Pokud vás trápí dehydratace oči, vaše oční optika Fokus se svým odborným personálem vám rádi poradí jak s touto nepříjemností naložit. Slovo dehydratace všichni dobře známe. Nedostatek tekutin a živin špatně ovlivňuje naše tělo a způsobuje častokrát hotové katastrofy. Úzkou souvislost s nedostatkem tekutiny má i jeden z našich vzácných smyslů, a tím je zrak. Slyšeli jste už o dehydrataci očí? 

Bez vody bychom tu nebyli. Tvoří více než polovinu naší planety a je nezbytnou součástí našich těl, ve kterých tvoří podstatný podíl. Při jejím nedostatku nám naše orgány a celé tělo dávají jasný signál formou dehydratace.

Žízeň není včasným projevem dehydratace

Dehydratace těla se projevuje na několika orgánech, zrak nevyjímaje. Pocit žízně je však projevem už vyššího stupně dehydratace, proto platí pravidlo, že žízeň bychom vůbec neměli pociťovat. K neurologickým projevům dehydratace těla patří zejména bolesti hlavy. Ty jsou vyvolány mozkem a celým nervovým systémem, který je závislý na vodě a správném hospodaření s tekutinami. Pokud dojde k dehydrataci, objevují se příznaky jako brnění koncových částí těla (prsty rukou a nohou), zhoršená výslovnost, bolest hlavy a krční páteře, ale i poruchy zraku. 

Vliv dehydratace na oči

Bolest hlavy pocítíme ihned. Jak nejlépe zjistíme, že se něco děje s naším zrakem? Dehydratace očí se nejčastěji projevuje zarudlýma očima, sníženým počtem slz a větší potřebou mrkat. Při mrkání se totiž naše oči zvlhčují. Pokud máme problém s tvorbou slz, máme problém i s vyplavováním různých nečistot, které se do očí dostaly. Rohovce poté hrozí poškození. Kromě rohovky se namáhá i sítnice, pro kterou je přizpůsobit se suchým podmínkám extrémně náročné. Je to jako nepoužít olej při pečení či namáhat motor bez oleje. Oči tehdy trpí, a tím se výrazně poškozuje tak důležitý smysl, kterým zrak bezpochyby je. Za zvážení stojí i denní kontaktní čočky obsahující silikon-hydrogelový materiál, který propouštějí více kyslíku a udržuje tak oči čisté a hydratované.

Pomoc při dehydrataci očí

Tak jako tělo při dehydrataci potřebuje přijmout dostatečné množství tekutin, i pro naše oči je voda velmi účinným soupeřem v boji s tímto problémem. Nejlepší, co můžete pro svůj zrak udělat, je dodržovat pitný režim a nevystavovat tak oči nepřiměřenému suchu. Také je důležité dbát na ochranu které mají poskytovat sluneční brýle proti škodlivému UV záření. Blíží se chladné dny a my začínáme všude topit, aby nám nebylo zima. Nezapomínejte, že čas strávený ve vytopených prostorech také vysušuje naše oči. Hydratovat v suchých podmínkách je můžete za pomoci očních kapek. Tak jako na popraskané rty používáme balzám, dopřejme patřičné ošetření i očím.

Změření zraku je první krok ke zdravým očím

Pečujte o svůj zrak a nechte si změřit zrak od našich profesionálů.

close

Wishlist