Zrak novorozence - jak vidí miminka po narození?

Zrak novorozence - jak vidí miminka po narození?

Oči miminka se začínají vyvíjet již kolem druhého měsíce v maminčině bříšku. Tento vývoj trvá přibližně do 30. týdne. Aby však po narození dokázalo vnímat svět kolem sebe, potřebuje dalších pár týdnů. Co všechno tedy miminko po narození vidí a jak se o něj starat, aby se zrak vyvinul správně? Specializovaná oční optika Fokus vám se vším v tomhle ohledu poradí.

Zrak je nejméně vyvinutým smyslem miminka 

Zrak novorozence patří k nejméně vyvinutým orgánům. Když se váš malý poklad po 9 měsících z přítmí těla matky konečně dostane na svět, není ještě zvyklý na silné světlo. Jeho zrak se vyvíjí celý následující rok. Po prvních dnech umí rozeznat jen světlo a tmu. Později už vnímá i rozmazané předměty ve své blízkosti. Říká se, že je to takzvaná „maminkovská vzdálenost“. Maminkovská proto, že se jedná o vzdálenost do zhruba 25 centimetrů od kořene nosu miminka. V této vzdálenosti se nejvíce setkává se svou matkou během krmení. Všechny předměty a osoby ve vzdálenosti větší než 25 cm vidí mlhavě a rozmazaně, proto je pro něj pohled do dálky velmi namáhavý.

Miminko v 6 týdnech

Po uplynutí 6 týdnů rozeznávají očka miminka základní tvary. Když na něj mluvíte nebo mu ukazujete známé předměty, otáčí za vámi hlavičku. Dobře reaguje zejména na výrazné barvy jako červená či oranžová.

Třetí měsíc přináší schopnost rozeznávat známé tváře

Miminko si ve třech měsících dokáže zapamatovat obličeje svých rodičů a dalších blízkých lidí, se kterými se pravidelně setkává. Zatímco v předchozích měsících jsme se u něj mohli setkat se šilháním, nyní nastává období, kdy předměty začíná vnímat oběma očima současně.

Půlroční dítě vidí periferně

V tomto období už dítě umí zaostřit na jakoukoliv vzdálenost a podívat se všemi směry. Vnímá prostor i hloubku. Zrak koordinuje s pohybem. Šestý měsíc je obdobím, kdy objevuje ručky a nožky. Daří se mu chytit předměty, a dokonce si je k sobě přitáhnout. Podávat předměty však dokáže až v období jednoho roku. Celkový vývoj, kdy dítě vidí na úrovni dospělého člověka, trvá ještě celých 6 let.

Kdy vaše dítě potřebuje brýle?

Pokud u svého dítěte spatříte šilhání i po uplynutí 3 měsíců, něco není v pořádku. Správné postavení oka zajišťuje 6 okolních svalů. U dítěte, které šilhá, je vysoká pravděpodobnost, že vidí zdvojený obraz. Tento stav je důležité neignorovat a nečekat, že se upraví sám. Hrozí totiž, že neřešený problém v pozdějším věku přeroste do tupozrakosti, kdy dítě přestane vidět ostře na jedno oko. Dalšími znaky, že dítě dobře nevidí, je narážení do nábytku, třesoucí se oči a také pokud si oči často tře ručičkou. U starších dětí bývá zvykem, že narážejí do předmětů, tisknou si knížky příliš blízko k očím, případně se zhoršily jejich výsledky ve škole. Dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, mohu být skvělým řešením. 

Nápomocny mohou být oční testy

Pokud máte podezření na špatné vidění vašeho dítěte, můžete vyzkoušet jednoduché testy podle jeho věku. Zdravé jednoměsíční miminko bude otáčet hlavičku za ostřejším světlem. Ve čtyřech měsících můžete vyzkoušet před miminkem pohybovat barevným předmětem. Pokud bude otáčet hlavičku za předmětem, vše je v pořádku. Půlroční dítě nejjednodušeji otestujete tak, že v prostoru rozmístíte různé hračky. Mělo by se za nimi začít natahovat. Při ročním dítěti je důležitá správnost úchopu. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, je lepší obrátit se na odborníka.

Co když mé dítě potřebuje brýle?

Jak vybrat dítěti správné brýlové rámy, pokud vám odborník potvrdil, že potřebuje brýle? Zaměřte se na správnou velikost. Je velmi důležité, aby brýle správně anatomicky seděly na tváři, protože u menších dětí je velmi složité najít ideální rám. Brýle jim nesmí padat z obličeje když skloní hlavu, ani nesmí být příliš těsné. Také byste měli dát pozor na jejich váhu, aby nebyly příliš těžké, dítě by se mohlo cítit nekomfortně. Dnes jsou již plastová skla samozřejmostí, což se výrazně projeví na jejich bezpečnosti a váze. Je velmi důležité, aby dítě nosilo své brýle rádo. Pokud Vaše dítě potřebuje ku příkladu dioptrické sluneční brýle, rádi Vám poradíme v našich FOKUS očních optikách.

Změření zraku je první krok ke zdravým očím

Pečujte o svůj zrak a nechte si změřit zrak od našich profesionálů.

close

Wishlist