Zlozvyky, které způsobují oční komplikace.

Zlozvyky, které způsobují oční komplikace.

Oči jsou oknem do světa. Psychologové tvrdí, že až 80 % vnějších podnětů vidíme očima. I proto je péče o oči velmi důležitá. Přesto se denně vědomě i nevědomě dopouštíme chyb, které poškozují náš zrak.

 

Ne za všechno může genetika

Kvalita zraku je ovlivněna genetikou, ale nejen ona má vliv na kvalitu našeho zraku. Důležitou součástí dobrého vidění je pravidelná péče, protože lidské oko je složitý orgán, který je mimořádně citlivý, a tedy i extrémně zranitelný. Vystavování očí nebezpečným vlivům může vyústit ke vzniku úrazů nebo různých jiných očních diagnóz. Časté problémy s očima (zrakem) jsou způsobeny fenoménem dnešní doby - SPV (Syndrom počítačového vidění), za který je odpovědný nepřiměřený čas strávený při mobilech, tabletech, monitorech apod., jakož i průmyslový smog, který je způsoben velkým počtem vozidel, rozšířenými stavebními pracemi, neekologickým průmyslem či pálením odpadků. Oči však ohrožují i různé jiné nečistoty a chyby, kterých se denně dopouštíme.

 

 

Za nečistoty v oku mohou i naše prsty

 

Od dráždivého pocitu v oku si nejčastěji ulevíme třením víček prsty. Chyba. Pokud se znečištěnou rukou dotýkáme očí, riskujeme zánět očních spojivek či rohovky. Nečistoty, které se na rukou nacházejí v kombinaci s prachem a bakteriemi si zavedete přímo do oka. Jak tedy zabránit svědění a eliminovat riziko zavedení nečistot? Nejjistější je, pokud si před kontaktem s očima vždy důkladně umyjete ruce. Pokud však takovou možnost nemáte a oko vás svědí, přitlačte si jemně na zavřené víčko hřbet ruky. Ta by měla být čistší než prsty.

 

 

Při kutilství jsou nutné ochranné pomůcky očí

Jednou s nejvíce zanedbávaných pomůcek jsou ochranné brýle při kutilství. Protože se přirozeně doma nikdo nevěnuje BOZP (Bezpečnost a ochrana zdraví při práci), dochází k častým poraněním. Do očí se při různých řemeslných činnostech či domácím malování dostávají různé úlomky, které musí být odborně odstraněny. Riziko poškození očí, či dokonce nutnost operace oka se zvyšuje vždy, když si nenasadíte tuto jednoduchou a praktickou pomůcku.

 

 

Ventilátor ani klimatizace si s očima nerozumějí

O tom, že silný vítr ani klimatizace nejsou dobré pro oči, jste už pravděpodobně slyšeli. Důvodem je, že klimatizace oči vysouší, což z dlouhodobého hlediska způsobuje trvalé poškození. Ventilátor zas rozvíří vzduch a spolu s ním i všechny alergeny a prach, které se v místnosti nacházejí. Velké komplikace s tím mají zejména lidé, kteří nosí kontaktní čočky.

 

Brýle proti slunci a chloru jsou nutnou výbavou

Sluneční brýle nejsou dnes už jen módním doplňkem, ale především nutností. Ostré slunce, jehož intenzita je nejvyšší během letního období, ale jeho ostré paprsky pozorujete na podzim či v zimě, může poškodit váš zrak. Sněžná slepota je silná dávka odraženého UV záření od zasněžených ploch. POZOR - podobně působí i vodní hladina, která doslova spálí jemné tkáně na víčkách a rohovce. Nezbytnou pomůckou při ochraně očí jsou také plavecké brýle. Pokud patříte k příznivcům vodních sportů, určitě jste na sobě zpozorovali zarudnutí očí. Chlór sám o sobě nezpůsobuje zarudnutí očí. Za podrážděním očí stojí látky, které jsou výslednou reakcí s chlorem ve vodě. Zarudlé oči upozorňují zejména na zvýšenou přítomnost výměšků či jiných látek, které znečistily vodu. Podle odborníků se podráždění očí zpravidla zmírní po několika hodinách. Když však úleva nepřichází, měli byste vyhledat lékaře.

 

 

Kouření cigaret

 

Tento zlozvyk neohrožuje jen vaše plíce, ale může vážně poškodit i váš zrak. Vědecké studie prokázaly, že kuřáci mají zvýšené riziko a dřívější náběh na VPMD (Věkem podmíněnou degeneraci makuly), která může způsobit trvalou ztrátu zraku. Kouření může navíc vést k syndromu suchého oka a jeho podráždění.

Změření zraku je první krok ke zdravým očím

Pečujte o svůj zrak a nechte si změřit zrak od našich profesionálů.

close

Wishlist