Typy brýlových rámů

Typy brýlových rámů

Typy brýlových rámů

Správný výběr tvaru, designu a barvy brýlí jednoznačně podtrhne vaši osobnost. Brýle svému nositeli skvěle slouží i jako módní doplněk. Kvalitní obroučky jsou v dnešní rozrůstající se nabídce dostupné v podstatě každému. Při výběru velmi záleží na typu tváře.

 

Základní typy brýlových rámů

Brýlové rámy s očnicemi jsou nejstarším a zároveň nejprodávanějším typem rámů. Jedná se o klasický typ složený z brýlového středu a páru stranic. Tento typ vyhovuje především těm, kteří upřednostňují pevnost a odolnost brýlí. Jsou pevné, výborně chrání čočky před poškozením, jsou jednoduché na údržbu a spolehlivě uchytí čočky ve správné poloze. Je zapotřebí počítat s tím, že jsou trochu těžší a nápadně ohraničují zorné pole.

Polorámy jsou brýlové obruby, kdy byl odstraněn rám ve spodní část očnice. Spodní odstranění však v současné době už nebývá pravidlem a rám může být odstraněn i v jiných částech na různých místech. V takovém případě drží čočku na místě silon, který zapadá do vyfrézované drážky v čočce. Takové rámy jsou pak méně nápadné, neváží tolik, a přesto jsou dostatečně pevné. Jejich nevýhodou je větší míra náchylnosti k mechanickému poškození. Zábrus plusových brýlových čoček je trochu komplikovanější. Vysoké nároky jsou kladeny také na pevnost, protože v okrajích bývají velmi tenké.

Bezrámové (brýle bez očnic) jsou nejmladším typem brýlí, kterým říkáme také patenty. Tyto obroučky mají pouze nosovou část a dvě stranice. Jednotlivé díly jsou pomocí šroubků, plastových vložek nebo jiných mechanismů spojeny do jednoho celku. Čočky zde mohou být vybroušeny do různých tvarů a mají plochý okraj. Tento typ umožňuje zákazníkovi velkou variabilitu, co se tvaru a velikosti čoček týče. Jejich předností je velmi nízká hmotnost, nenápadnost a nerušené zorné pole. Jsou však více náchylné na poškození. Na trhu ale už naštěstí existují i tyto typy brýlí, které jsou extrémně pevné, flexibilní a při vhodném výběru čoček mohou být daleko odolnější než celorámy nebo polorámy.

Materiály brýlových rámů

Materiál, ze kterého jsou obroučky vyrobeny, určuje jejich vlastnosti. Rozlišujeme dvě hlavní skupiny: nekovové brýlové rámy (plastové) a kovové rámy. Nejčastějšími materiály pro výrobu rámů jsou plasty a kovové slitiny mědi, niklu nebo zinku. Velká část populace je však alergická na nikl, proto se čím dál tím častěji používá legovaná ocel a titan.

 

Plastové rámy jsou oblíbenou klasikou, příjemné na dotyk, lehce se udržují a oproti kovovým rámům bývají výraznější. Robustní plastové rámy se postupem času staly základem módního trendu.

Kovové rámy jsou lehké, nerezavějící, tenčí a celkově decentnější než rámy plastové. Jejich pevnost umožňuje výrobcům formovat je do elegantních tvarů a zajímavých povrchových úprav.

Titanové rámy jsou lehké, mimořádně pevné až nezničitelné a zároveň protialergické. Ne nadarmo se titan prosadil jako chirurgický materiál.

Změření zraku je první krok ke zdravým očím

Pečujte o svůj zrak a nechte si změřit zrak od našich profesionálů.

close

Wishlist