Problémy s kontaktními čočkami & návod na nasazení

Problémy s kontaktními čočkami & návod na nasazení

Prototyp měkkých kontaktních čoček pochází z Česka. Roku 1957 ho zde vyvinul Otto Wichterle. Protože šlo o přelomovou pomůcku, rychle se rozšířila do celého světa. Dnes je výběr kontaktních čoček téměř nekonečný. Žádný z nositelů kontaktních čoček by si je však neměl naordinovat sám, stejně jako by měl projít průpravou, než je začne nosit. Proč? Pojďme si na to odpovědět, stejně jako shrnout, jak čočky aplikovat. 

Co dělat před nákupem kontaktních čoček

Scénář bývá u mnoha začínajících nositelů čoček jednoduchý – pokud nosí brýle, vědí, jaké mají dioptrie, zhlédnou proto na internetu pár videí o nasazování čoček a poté si čočky zakoupí v některém z e-shopů. Tento postup však není vhodný. Kontaktní čočky jsou pro tělo cizím předmětem, a tak představují zdravotní riziko. Může se stát, že při nošení způsobí nepohodlí a oči s nimi červenají nebo slzí. Pokud se o výběru čoček, jejich nasazování a péči o ně poradí se specialistou, který odborně posoudí tvar rohovky, její velikost, zakřivení, případně i kvalitu slz, mohou se vyhnout mnoha nepříjemnostem. 

Patříte mezi ty, kteří nad kontaktními čočkami teprve uvažují? Chcete-li mít z nošení brýlí potěšení a užívat si bezstarostně jejich výhod, navštivte napřed svého očního lékaře nebo oční optiku nabízející službu konzultace a aplikaci  kontaktních čoček. 

Nesprávné nošení vám totiž může způsobit tyto obtíže:

 • suché oči,
 • podráždění,
 • zarudnutí očí či zánět spojivek,
 • snížení přístupu kyslíku do očí,
 • otěr rohovky,
 • zmenšený rohovkový reflex,
 • rohovkový vřed,
 • ptózu (pokles víčka).

Jak probíhá oční vyšetření a první aplikace kontaktních čoček 

Konzultace a první aplikace kontaktních čoček zahrnuje více kroků, se kterými je potřeba počítat a nelze se jim zcela vyhnout. Berte v potaz, že celá návštěva zabere přinejmenším hodinu času, někdy i déle (podle toho, jak vám samotným půjde čočky nandavat a vyndavat). Optometrista postupuje většinou následovně: 

Prvním krokem bývá úvodní rozhovor

Při něm zjistí váš aktuální stav a očekávání vůči kontaktním čočkám – jak často je chcete nosit, při jakých příležitostech, jak dlouho předpokládáte, že je budete mít denně v očích apod. Probere s vámi také váš zdravotní stav a užívání léků, jež mohou mít vliv na kvalitu vidění. Pro každého optometristu je samozřejmě velmi důležitá informace o dioptriích vašich aktuálních brýlí (ideálně si je přineste s sebou). 

Poté se přechází k přístrojovému měření zraku

To slouží k objektivnímu přeměření a zjištění stavu očí. Používá k tomu refraktometr zjišťující maximální dioptrické hodnoty, abyste měli co nejvhodnější nastavení dioptrií a viděli opravdu ostře. Pomocí keratometru dojde k informacím o zakřivení přední strany rohovky. Tato informace slouží k tomu, aby vám čočky správně držely v oku, neposouvaly se a nevypadávaly. K bližšímu pohledu na rohovku, čočku a sítnici se využívá také štěrbinová lampa. Parametry vhodných kontaktních čoček upraví právě podle tohoto nálezu. 

Následně zrak přeměří ručně

Nejdůležitější částí měření zraku je tzv. sklíčkování zkušební obrubou. Jedná se o doladění dioptrií tak, aby zaručovaly optimální ostrost a komfort. Po tomto zjištění převede optometrista naměřené hodnoty na dioptrie kontaktních čoček. Je zajímavé, že dioptrie brýlí se většinou neshodují s dioptriemi kontaktních čoček. 

Na základě vyšetření doporučí nejvhodnější typ kontaktních čoček

Výběr závisí především na plánované četnosti nošení,  parametrech oka a slzotvorby. 

Poradí při praktických věcech jako je údržba a skladování čoček

V teoretické části budete seznámeni se samotnými kontaktními čočkami. Vysvětleny vám budou principy nasazování a vyndávání, péče o čočky i hygienická pravidla, s nimiž souvisí i výběr přípravků na čištění. Praktická část potom bude o vašem nácviku. Čočky vám poprvé pomůže nasadit specialista, případně to můžete ihned zkoušet sami. Po nasazení přijde čas na finální ověření korekce. S čočkami budete chodit po místnosti a sdělovat, zda sedí. Jejich usazení v očích a pohyb poté optometrista zkontroluje štěrbinovou lampou. Nakonec si čočky zkusíte sami nasadit a vyndat a domluvíte se na další “kontrolní” návštěvě.

Nácvik, kontrola, nákup 

Zhruba týden budete nacvičovat nošení a zjišťovat, zda skutečně dobře vidíte a je vám pohodlně. Nejvhodnější možné čočky se poznají až po nějakém čase, je proto dobré, když je budete nosit co nejdéle a při různých příležitostech. Na další kontrole optometrista zjistí vaše pocity z nošení a stav ověří. Až pak si můžete být jistí, že zvolený typ čoček je pro vás vhodný. Následně vám doporučí vhodné prodejní balení, které si můžete zakoupit jak přímo v optice, tak i na e-shopu.

Jak nasazovat kontaktní čočky krok za krokem

 1. Nejprve si důkladně umyjte ruce mýdlem a dobře je osušte.
 2. Otevřete pouzdro na kontaktní čočky. Špičkou prstu si vložte první kontaktní čočku do ruky.
 3. Čočku opláchněte roztokem na kontaktní čočky. Nikdy nepoužívejte vodu z vodovodu. 
 4. Poté čočku umístěte na horní část ukazováčku nebo prostředníčku. 
 5. Ověřte, zda není čočka poškozená (v tom případě ji nepoužívejte) a jestli její správná strana směřuje nahoru. Okraje čočky by měly připomínat mističku. Pokud připomíná spíše talířek, jemně ji obraťte. 
 6. Nyní už nic nebrání nasazení. Podívejte se před sebe nebo nahoru a mějte přitom oko doširoka otevřené. Do jeho středu umístěte čočku. 
 7. Oko pomalu zavřete a poté s ním zahýbejte a zamrkejte. Čočka by vám měla být pohodlná. Pakliže nesedí správně, opatrně ji vyjměte, opláchněte v roztoku a celý proces zkuste znovu. 
 8. Stejný postup aplikace použijte i na druhé oko.

A jak kontaktní čočky vyndavat?

 1. Pečlivě si umyjte a osušte ruce.
 2. Prostředníčkem si jemně stáhněte spodní víčko.
 3. Poté se podívejte vzhůru a ukazováčkem čočku přitáhněte k bělmu.
 4. Čočku nyní uchopte a vyjměte z oka.
 5. Po vyjmutí si ji vložte do dlaně a navlhčete roztokem na kontaktní čočky. Jemně ji cca 30 sekund třete tak, abyste z ní odstranili všechny nečistoty. 
 6. Následně čočku roztokem ještě opláchněte. 
 7. Do pouzdra na kontaktní čočky nalijte roztok, čočku do něj uložte a dále ji zalijte, aby byla roztokem zcela zalitá.
 8. Stejný postup opakujte i s druhým okem. 
 9. Pokud používáte jednorázové kontaktní čočky, po vyndání je ihned vyhoďte.

Chcete pro své oči to nejlepší? Naši oční specialisté vám budou věnovat náležitou péči. Navštivte některou z našich nejbližších poboček

Objednat se na první aplikaci kontaktních čoček

Přejeme vám bezproblémové a příjemné vidění s čočkami i bez nich.

Změření zraku je první krok ke zdravým očím

Pečujte o svůj zrak a nechte si změřit zrak od našich profesionálů.

close

Wishlist