Prevence zrakových problémů: Těhotenství a zrak

Prevence zrakových problémů: Těhotenství a zrak

Těhotenství je krásné období plné radostného očekávání a změn, které se projevují na těle a jsou zcela přirozené. Největší změny "pociťují" hormony, metabolismus, krevní oběh a voda, která se během těhotenství zadržuje v těle matky. To vše může mít vliv na oči a zrak během těhotenství.

 

I ženy, které před těhotenstvím neměli problémy se zrakem, mohou během tohoto kouzelného období trpět vlivem hormonálních změn, které vedou k mírnému zhoršení zraku. Na druhé straně, ne u každé těhotné ženy se musí projevit zhoršení zraku. Těhotenství působí na každou budoucí maminku individuálně a nedá se přesně určit kolik a jakých změn nastane.

 

 

Hormony, hormony a ještě jednou hormony

Snad nejčastěji se během těhotenství ženy setkávají s tím, že většina emočních projevů se odvíjí od kolísavého stavu hormonů. Ty mají za příčinu nejen zvýšenou citlivost, ale i možný vznik krátkozrakosti (myopie). Zhoršené vidění do dálky většinou nepřesáhne čtvrt až půl minusové dioptrie. Pokud jste byli krátkozrakou již před těhotenstvím, během období devíti měsíců může přechodně nastat zrychlený nárůst minusových dioptrií. Za tuto skutečnost mohou také hormonální změny, které mohou snížit produkci slz a jejich konzistenci. Slzy jsou hustší, což může zhoršit toleranci na kontaktní čočky.

 

 

 

Kontaktní čočky kombinujte s nošením brýlí. Uleví se vám!

K možným problémům se zrakem v průběhu těhotenství patří i citlivost rohovky, kterou většinou pocítíte při nošení kontaktních čoček. Zvýšení citlivosti rohovky může vést k červeným, bolavým očím a k nesnášenlivosti kontaktních čoček. V tomto období se proto doporučuje nahradit kontaktní čočky brýlemi. Pokud je nošení brýlí problémem je možné zvolit kompromisní řešení 5 + 2, což znamená nosit 5 dní v týdnu kontaktní čočky a 2 dny brýle.

 

 

Za změny vidění může voda

Dočasné změny ve vidění může způsobit objem tekutin, které se během těhotenství hromadí v těle budoucí maminky. Je proto možné, že pokud jste nositelkou brýlí nebo kontaktních čoček, mohou se vám zdát silné anebo slabé. Nejlépe uděláte, když absolvujete vyšetření očí během těhotenství a také po šestinedělí. Je více než pravděpodobné, že zrak se vám po porodu vrátí do normálu.

 

 

Suché oči potrápí během těhotenství i po porodu

K jedním z nejčastějších problémů s očima během těhotenství nebo po porodu patří i suché oči. Ve většině případů jde o přechodný stav, který po porodu zmizí. Na trhu je několik druhů očních kapek, které vám mohou ulevit.

 

Kromě rostoucího bříška na vás mohou během těhotenství čekat i jiné změny. Některé souvisejí s očima, některé s jinými částmi těla. Nepodceňujte své zdraví a neohrožujte ani zdraví vašeho nenarozeného dítěte. V případě jakýchkoliv zdravotních komplikací vyhledejte lékaře a nechte si poradit.

Změření zraku je první krok ke zdravým očím

Pečujte o svůj zrak a nechte si změřit zrak od našich profesionálů.

close

Wishlist