Nezapomínejte na pravidelné kontroly zraku

Nezapomínejte na pravidelné kontroly zraku

Preventivní prohlídka u praktického lékaře je už dnes samozřejmostí. Neměli bychom proto zapomínat ani na pravidelnou kontrolu očí, kterým musíme do 8. roku života a také po 40. roce života věnovat vyšší pozornost. Včasné vyšetření očí, jakož i oční testy dokáží odhalit i vážná onemocnění - nejen očí a zraku.

 

 

Kontrola zraku odhalí možné problémy

 

Dětské vidění je komplikovanější než vidění dospělého člověka. Oči dětí dozrávají až po narození a většina složitějších funkcí spolupráce obou očí se plně vyvíjí až do konce 6 roku. Pro správný vývin spolupráce očí je proto nutné dobré vidění každým okem. Pokud je vidění jedním okem horší, rychle vniká tzv. tupozrakost. Včasnou diagnostikou a nasazením brýlí však můžeme tupozrakost vyléčit. U dospělého člověka, tak jako všechno ostatní v těle, věkem podléhá změnám spojenými se stárnutím a oči nejsou výjimkou. Dospělý člověk, který nemá problémy se zrakem by měl očního specialistu navštívit jednou za dva roky, po 40. roku života alespoň jednou za rok. Frekvence očního vyšetření závisí na několika faktorech jako je věk, možná rizika vývoje očních onemocnění, celkový zdravotní stav a další aspekty.

 

 

Nejčastější oční problémy u dospělých

 

zelený zákal (glaukom)

věkem podmíněná makulární degenerace

diabetická retinopatie

odchlípnutí sítnice

šedý zákal (katarakta)

syndrom suchého oka

 

 

Prevence je lepší než léčba

 

Vstupní vyšetření u očního lékaře zahrnuje několik otázek o zdravotním stavu, užívaných lécích či alergiích. Pokud jste nositelem kontaktních čoček nebo brýlí, je třeba přinést si tyto pomůcky s sebou. Po úvodní konzultaci vás čeká vyšetření zraku, které zahrnuje vyšetření ostrosti zraku, které určí, zda potřebujete brýle nebo kontaktní čočky pro korekci zraku. Následně se změří oční tlak, pomocí světla se zkontroluje přední část i vnitřek oka a v případě potřeby, se pomocí kapek rozšíří zornice. Kromě základních testů lze rozšířit vyšetření o doplňkové testy, které také slouží na komplexní kontrolu zraku, vzhledu a funkcí všech částí očí. Vyšetření očí a oční testy dokáží odhalit problémy s očima v raném stádiu.

 

 

 

Změření zraku je první krok ke zdravým očím

Pečujte o svůj zrak a nechte si změřit zrak od našich profesionálů.

close

Wishlist