Když dítě potřebuje brýle aneb Důležitá je prevence

Když dítě potřebuje brýle aneb Důležitá je prevence

Dětí s brýlemi přibývá. Možná si řeknete, že za to mohou telefony a jiné chytré věci. Ve skutečnosti ale rodiče více než kdy dřív myslí na prevenci a lékaři mají dokonalejší přístroje, a tak problémy odhalují včas. Jak je to s dětským zrakem a jeho vadami a jak vybrat dětské brýle, když jsou potřeba?

V tomto článku se dozvíte:

Informace o dětském zraku všeobecně

Přehled nejčastějších očních vad u školáků

Na co dát pozor při pořízení dětských brýlí

Jak dětské brýle vybrat

Dětský zrak se vyvíjí cca do šestého až osmého roku života

Rodiče a dospělí, kteří o děti pečují, by měli průběžně zjišťovat, zda dítě správně vidí. Včasné podchycení zrakových problémů je totiž velmi důležité. Preventivní prohlídky u dětí se proto doporučují v roce a poté ve třech a v pěti letech.

Zrak je náš nejdůležitější smysl, a právě v dětství může dojít k potížím, které jedince provází po celý život. Naštěstí je dnes medicína velmi daleko a moderní oftalmologové si s dětmi vědí rady. Přesto se uvádí, že by brýle mělo nosit zhruba 40 % českých dětí.

Oční vady u školáků

Zatímco novorozenci a kojenci trpí na potíže s průchodností slzných cest, u starších převládají většinou dioptrické vady. K nejčastějším potížím se zrakem patří zejména u předškoláků tupozrakost, která může mít i doživotní následky.

Co to je tupozrakost? Říká se jí také amblyopie a jde o vadu zraku, při které je oko sice anatomicky v pořádku, ale nefunguje správně. Vyskytuje se především u dětí, které mají velký dioptrický rozdíl. Mozek si podvědomě vybírá to oko, na které vidí lépe, zatímco druhé vůbec nepoužívá, a tak se z něj stává oko tupozraké. Dítě si myslí, že vidí v pořádku, ale ztrácí prostorové vidění, může špatně odhadovat vzdálenosti a mít horší orientaci. Pokud se však situace podchytí včas, je velká šance na vyléčení.

Kromě tupozrakosti nebo šilhání hrozí školákům také krátkozrakost, kdy potřebují brýle na dálku. Čím dál častěji se tak mluví o takzvané epidemii krátkozrakosti. Například v Asii tato oční vada postihuje dokonce 95 % školáků. Problémy se pak projevují i v dospělosti, protože vyšší krátkozrakost zvyšuje riziko zeleného a šedého zákalu či odchlípení sítnic.

Nákup dětských brýlí má svá specifika

Určitě se svěřte do rukou specializovaných optik, u nichž si můžete být jisti, že čočky do brýlí správně zabrousí a vycentrují. U výběru obrouček nezapomínejte na to, že ratolesti bývají velmi aktivní, a proto potřebují brýle, které jim stoprocentně padnou jak na nose, tak i za ušima.

Co se týče materiálu obrub, i v dětském sortimentu se používají plastové, kovové, ale i kombinace těchto materiálů, které jsou pružné a více odolné, a zvládnou tak i náročnější aktivity nebo nečekané pády.

A jak je to se skly do dětských brýlí? Dioptrické čočky (tedy skla brýlí) se dají doplnit speciálním povrchem, ať už třeba proti poškrábání, nebo antireflexní úpravou (zvyšuje propustnost čočky a zmírňuje únavu očí). Plastové čočky mívají navíc i UV filtr, který oči chrání před škodlivým UV zářením. Když má dítě více dioptrií, je lepší zvolit tenčená skla, která jsou nejen hezčí, ale také lehčí a praktičtější. A u neposedů můžete sáhnout po nerozbitných brýlových čočkách, které jsou vyrobeny z materiálu trivex, jenž byl původně vyvinut pro potřeby vojenského průmyslu.

Pozor! Z brýlí může dítě poměrně rychle vyrůst. S růstem hlavy totiž roste i vzdálenost mezi oběma očima (říká se tomu pupilární distance). Proto je vhodné častěji navštívit svého optika, který dokáže vyhodnotit, zda brýle ještě odpovídají měnícímu se parametru.

Výběr dětských dioptrických brýlí

Nabídka dětských obrub je v optikách dnes opravdu široká. Brýle se tak  stávají módním doplňkem, nikoliv věcí, za kterou se děti stydí. Hlavní slovo při výběru by mělo mít dítě, nikoliv jeho rodiče (ti by měli ohlídat především věci technické, které zmiňujeme v odstavci výše).

Pokud se dítěti brýle nebudou líbit, pravděpodobně je pak nebude chtít nosit. A když je nebude nosit, jeho vada se bude dále zhoršovat. Dovolte svým dětem si brýle vybrat podle vlastní libosti, třeba takové, jaké nosí jejich oblíbení hrdinové.

Nepodceňujte ani výběr dětských slunečních brýlí

Věděli jste , že zornice dětí je o 50 % větší než u dospělých? Větším otvorem do jejich oka tedy projde i mnohem více škodlivého záření.

Dávejte si tedy pozor! UV záření se v našich očích chová kumulativně, což znamená, že záleží na délce jeho působení. ,,Hromadění” v očích se ale neděje stále stejně. Světová zdravotnická organizace zjistila, že až 60 % UV záření v očích máme už ve 20 letech věku. Nejvíce je tedy nutné dbát na ochranu dětí a mladistvých. Proč to tak je? Jejich optický aparát je mnohem průzračnější. Většinou totiž nemají žádné oční zákaly nebo deformace, tudíž se UV do oka dostane přímější cestou. Chraňte tedy zrak svých dětí už odmala kvalitními slunečními brýlemi s ochranou proti UV záření. Více o jeho škodlivosti si můžete přečíst ZDE.

V naší síti optik FOKUS naleznete kromě klasických prodejen také 6 specializovaných pracovišť pro výběr dětských brýlí, a to v Praze, v Mladé Boleslavi, Příbrami, Kolíně, Plzni a Ostravě, jejich přesnou adresu a možnost rezervace najdete ZDE.

Na těchto optikách vám oční specialisté poradí a pomohou vybrat správné obroučky a brýlové čočky pro ty nejmenší. Objednat se k nám můžete i online!

close

Wishlist