Co bychom měli jíst pro zdraví našich očí?

Co bychom měli jíst pro zdraví našich očí?

Oftalmologové a odborníci, kteří se zaměřují na nutriční hodnoty obsažené v potravinách a na jejich vliv na jednotlivé tkáně očí se shodují, že pro podporu zdraví našich očí bychom měli mít jídelníček zaměřený na pravidelný příjem listové zeleniny, ořechů, bobulového lesního ovoce a ryb. Spousta těchto potravin obsahují vitamíny, minerály, stopové prvky a především antioxidanty, které snižují pravděpodobnost vzniku např. šedého zákalu, věkem podmíněné degenerace sítnice, zeleného zákalu nebo syndromu suchého oka. Vhodné je konzumovat potraviny čerstvé, sezónní a lokální. Ideální je potraviny střídat a mít co nejbarevnější a nejpestřejší jídelníček.

Oční vady vznikají většinou na základě genetického podkladu, vlivem nefyziologické anatomie oka nebo vlivem vnějších faktorů, jako jsou např. dlouhodobá práce na blízko, nedostatečná nebo žádná korekce současné oční vady, po úrazu nebo po operaci očí. Na vznik očních nemocí mají zásadní vliv celkový zdravotní stav, systémová onemocnění a jejich léčba nebo alergie. Na pravděpodobnost vzniku očních onemocnění má vliv náš životní styl, pracovní prostředí, dědičná predispozice, věk, hodnota oční vady, kvalita a kvantita jednotlivých očních tkání a další vnější vlivy (např. úrazy a operace očí, expozice různých záření, požití návykových látek). Kvalita zraku je také odrazem toho, co přijímáme, tedy co konzumujeme.

Listová zelenina obsahuje látky chránící především sítnici před oxidačním poškozením

Listová zelenina a řepa obsahují antioxidanty lutein a zeaxanthin, které tělo nedokáže samo vytvořit. Tyto látky, jež patří mezi karotenoidy, se v oku nejvíce koncentrují v sítnici v místě nejostřejšího a barevného vidění ve žluté skvrně. Tyto antioxidanty jsou důležitou součástí obranyschopnosti chránící proti průniku škodlivému ultrafialovému a modrému záření způsobující urychlení procesů vedoucí ke vzniku šedého zákalu nebo věkem podmíněné makulární degenerace sítnice. Doporučujeme denní konzumaci salátů nebo smoothies ze syrového špenátu, kapusty, brokolice, okurky, ledového salátu nebo z paprik. Dopřejte si také osvěžení s kolečky okurek na zavřené oči nebo na pleť pro účinnější hydrataci, v boji proti vzniku vrásek nebo proti únavě očí.

Ořechy a semínka jsou bohatým zdrojem řady látek mající příznivý vliv nejen na zrak, ale i na srdce nebo na mozek

Ořechy a semínka obsahují glutathion, což je nejsilnější antioxidační látka, která dokáže detoxikovat buňky a zbavovat je škodlivin. Glutathion najdeme např. v pistáciích, lněných a chia semínkách, avokádu, sóje nebo v listové zelenině. Mandle obsahují minerály, jako jsou např. zinek nebo vitamin E, které pomáhají udržet buňky zdravé a předchází např. negativním biochemickým změnám v oční čočce vedoucích ke vzniku šedého zákalu. Vlašské ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jež mají příznivý vliv nejen na zrak, ale i na srdce, snižují hladinu cholesterolu v těle a podporují duševní pohodu. Pokud nestíháte zobat jednotlivé oříšky či semínka, postačí z nich tyčinka k doplnění energie.

Bobulové lesní ovoce je cenným zdrojem látek pro podporu celé orgánové soustavy

Borůvky obsahují antocyaniny s antioxidačním a protizánětlivým účinkem, který mj. upravuje a snižuje nitrooční tlak na fyziologické hodnoty. Borůvky jsou tedy vhodnou podpůrnou medikací při léčbě zeleného zákalu nebo proti vzniku šedého zákalu. Antocyaniny pomáhají zpomalovat stárnutí, působí příznivě proti tvorbě rakoviny a s vitaminem A a vitaminem C zabraňují rozvoji šerosleposti nebo chrání rohovku před vysycháním a oxidačním stresem. Význam konzumace borůvek není omezen jen na zrak, ale podporuje také správnou funkci trávicího nebo močového systému, upravuje glykemické hodnoty nebo zmírňuje menstruační bolesti. Podporu imunity a kosterního systému nabídnou také např. ostružiny, maliny, rybíz nebo jahody. Vhodné je střídat jednotlivé typy bobulového ovce a konzumovat půl misky denně nejlépe v syrové a čerstvé podobě, případně v podobě sušené.

Pravidelná konzumace ryb má blahodárný účinek proti stárnutí sítnice nebo jako prevence proti zánětům přední části oka

Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny podporuje správnou stavbu buněčných membrán, a tím pomáhá snížit rozvoj některých očních onemocnění, jako je např. věkem podmíněná degenerace sítnice. Tyto látky obsahuje např.  losos, tuňák, treska, makrela, sardinky nebo pstruh. Konzumace těchto ryb má také příznivý vliv na boji proti syndromu suchého oka nebo při onemocnění očních víček či při degenerativních onemocněních spojivky.

Velký význam vitamínů pro podporu kvality zraku

Vitamin A obsažený např. v čerstvém mléku, v játrech, mrkvi, rajčatech, v rybím tuku nebo v mase pomáhá předcházet např. očním infekcím a patologickým stavům (např. zánět spojivky, vysychání rohovky, při stavech syndromu suchého oka), podporují správnou funkci světločivých elementů sítnice pro ostré a barevné vidění nebo působí jako prevence proti získané šerosleposti. Při pravidelné konzumaci potravin bohatých na vitamin A snížíme riziko vzniku šedého zákalu nebo makulární degenerace sítnice. Luštěniny, sýry nebo maso (např. jehněčí, skopové) jsou velkým zdrojem vitaminu B a dalších minerálních látek, které jsou významnou součástí v boji proti světloplachosti nebo cukání víček. Citrusové plody bohaté na vitamin C působí proti vzniku šedého zákalu nebo degeneraci na sítnici. Základem každé kuchyně by také měly být potraviny jako cibule, česnek nebo rajčata, které obsahují přírodní antioxidanty prospěšné nejen pro oči, ale i pro celé tělo, jsou prevencí proti rakovině nebo pro optimalizaci hladiny cholesterolu. Naše tělo potřebuje pro správnou funkci zrakového nervu a pro zamezení tvorby makulární degenerace sítnice či diabetické retinopatii také vitamin D. Ten můžeme najít v tučných rybách (např. losos, sardinky, ústřice), ve vaječném žloutku (vejce z volného chovu), v přírodních houbách nebo se tvoří v kůži po expozici slunečního záření.

Zásadní minerály pomohou zastavit cukání víčka

Brambory nebo banány jsou vhodné nejen pro úpravu hladiny glykémie nebo pro podporu zdravé funkce očních tkání a mozku, ale díky velkému obsahu draslíku má kladný vliv na kardiovaskulární systém nebo pomáhají snížit krevní tlak. Někdy jejich konzumace pomůže dokonce zmírnit cukání očních víček. Hořčík obsažený v banánech nebo v datlích, ořeších či ve vařeném kuřecím mase, je důležitým minerálem pro relaxaci očních svalů, zvláště při cukání víček, dále je nezbytný pro produkci slz nebo pro snižování pravděpodobnosti vzniku zeleného zákalu. Jablka obsahují celou řadu prospěšný látek, které jsou vhodné při prevenci v boji proti srdečnímu infarktu, ale také zásobují tělo energií nebo posilují organismus. Jablka pomáhají jako prevence proti šerosleposti a dalšímu zhoršení zraku. Naopak vysoké dávky železa nebo vápníku zvyšují riziko vzniku zeleného zákalu.

Omezení tučných a sladkých potravin

Vhodné je omezit přísun tučných (např. přemíra tučného masa, uzenin, brambůrek) nebo přeslazených nápojů a potravin (např. bonbony, čokolády, sladké cereálie, přeslazené kompoty). Obzvlášť škodlivá je častá a pravidelná konzumace rychlého občerstvení připravená formou smažení na přepálených tucích. Tyto potraviny mají vysoký glykemický index, který se může stát rizikovým faktorem pro vznik kardiovaskulárních onemocnění, a jejich konzumace může vést ke vzniku alergií, ekzémů nebo pálení žáhy. Zvýšená hladina cholesterolu v těle může způsobovat změny na sítnici nebo na přední části oka. Sladit bychom měli minimálně a nejlépe přírodní formou např. medem, sirupem nebo datlemi. Umělá barviva očím také neprospívají.

Prevence je základ

Důležité je chodit na pravidelná vyšetření očí k očnímu lékaři, aby se případně podchytila oční vada včas, a byla tak menší pravděpodobnost poškození zraku. Vhodné je sledovat stav a chování svých očí, kde nám mnohdy pomou určité příznaky a oční potíže, jako je např. rozmazané vidění na určitou vzdálenost, rozdvojené vidění, bolest očí, nadměrné slzení, zarudlé oči nebo výtok z očí apod.

Zdraví našich očí a celého těla je podmíněno zejména dostatečným příjmem tekutin, hlavně vody, a pravidelnou konzumací zdravých potravin. Obzvlášť důležitý je i dostatečný spánek, minimalizace stresu, absence užívání návykových látek (např. kouření, alkohol, drogy) a omezení práce s digitálními přístroji a kontaktu s infekčním prostředím a nemocnými lidmi. Podpořit zdraví našich očí můžeme také tím, že budeme nosit správnou korekci v brýlích a kontaktních čočkách s ochrannými filtry, nebo budeme pracovat při dostatečném osvětlení. Vhodné je věnovat pozornost správné hygieně očí a víček s případným používáním očních kapek. Při slunečných dnech bychom měli používat sluneční brýle s kvalitním UV filtrem, pokrývku hlavy a ochranné krémy na pokožku. Pomáhat můžou i potravinové doplňky, ale důležitá je jejich kvalita a pravidelnost užívání.

close

Wishlist